Reprezentačný tím Základnej školy v Marcelovej na festivale Starmus VII
16. mája 2024 reprezentačný tím žiakov zo ZŠ Marcelová vyrazil do Bratislavy s cieľom návštevy festivalu vedy a kultúry Starmus, ktorý prebiehal v Tipos aréne. Hneď pri vstupe nás vítala fascinujúca atmosféra – približne 4000 žiakov z 2. stupňa základných škôl a študentov stredných škôl z celého Slovenska. Festival prebiehal v anglickom jazyku.
Po netrpezlivom očakávaní sa festival začal. Samuel Koválčik, moderátor a zároveň vedec, nám predstavil hlavných spíkrov. Boli to - Jane Goodall, Richard Marko, Garik Isreaelian a Chris Hadfield, z ktorých mnohí sú nositeľmi Nobelovej ceny.
Prvým spíkrom bol Garik Isreaelian, astrofyzik a spoluzakladateľ festivalu, ktorý vznikol na počesť Stephena Hawkinga. Mal úvodné slovo, v ktorom nám priblížil myšlienku Starmusu. Už on nám zdôraznil myšlienku, že hlavnou hnacou silou konania je idea, nadšenie pre svoju ideu, tvorivosť.
Po ňom nasledovala Jane Goodall, antropologička a primatologička, zakladateľka Roots & Shoots. Je pre nás veľmi dôležitá, je veľkým vzorom pre všetkých žiakov našej školy. V tomto školskom roku začíname s 3. ročníkom vzdelávacieho programu Roots & Shoots, ktorý nás spája s cieľom zlepšenia nášho životného prostredia prostredníctvom dobrovoľníctva. Hlavnou myšlienkou jej prednášky bolo, že v nás, ľuďoch, ako aj vo zvieratách, sú 2 stránky – dobro a zlo. Rozdiel medzi človekom a zvieraťom je ten, že my, ľudia, to zlo a agresivitu v nás dokážeme svojím rozumom potlačiť. Keď potlačíme tú zlú stranu, tak vieme spraviť veľa dobrých a užitočných vecí pre priaznivé medziľudské vzťahy a aj pre záchranu našej peknej modrozelenej planéty. Jej vystúpenie sa stretlo s veľkým nadšením a odprevádzali sme ju s veľkým potleskom.
Výrok Jane Goodall by si mal osvojiť každý z nás: „Tvoje činy robia zmeny a ty sa musíš rozhodnúť, akú zmenu chceš.“
Nasledujúcim rečníkom bol Richard Marko, zakladateľ spoločnosti ESET Slovensko, ktorý je jedným z podporovateľov tohto festivalu. Pán Marko mal prednášku o kyberbezpečnosti v modernom svete umelej inteligencie, ale nadväzoval aj na myšlienky Jane Goodal o podobnosti ľudí a zvierat a o správnom využívaní ľudského mozgu. Rozprával o kritickom myslení, ako by sme ho mali správne využívať pri odlišovaní falošných správ – hoaxov a obrázkov, ktoré boli vytvorené generatívnou umelou inteligenciou. Táto prednáška bola interaktívna. Vedeli sme využiť a aj otestovať svoje kritické myslenie pri odlišovaní falošných správ a obrázkov.
Ďalším rétorom bol Chris Hadfield, kanadský astronaut. Porozprával nám o svojej ceste za snom stať sa tým, ktorý raz vzlietne a pozrie sa na našu planétu z vesmíru. Bol prvý Kanaďan, ktorému sa to podarilo, pretože Kanada bola bez vesmírneho programu. Dostal sa do spoločnej rusko-americkej vesmírnej misie na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Svojou prednáškou nás chcel motivovať, aby sme nikdy nezabúdali na svoj sen. Nestačí mať len sen, ale treba na sebe tvrdo pracovať, neustále sa vzdelávať a prekonať túto náročnú cestu k splneniu svojich snov.
No a čerešničkou na torte tohto festivalu bolo vystúpenie Slovenskej filharmónie, členovia ktorej zahrali najznámejšie skladby zo známych filmov o vesmíre ako napríklad Star Wars a Interstellar.
Mottom tohto festivalu bolo: „We can. We will. We must.“, ktoré opakoval každý spíker. V preklade to znamená: „My vieme. My chceme. My musíme.“, čo v inej formulácií je heslom nášho žiackeho tímu Ekomarcelka.
Bol to nezabudnuteľný, fantastický zážitok, ktorý ostane v našom vedomí po celý život.
Po krátkej prestávke sme sa presunuli do ďalšieho bodu nášho výletu. A to bola Slovenská národná galéria. Pri jej návšteve sme mali možnosť prezrieť si inštalovanú výstavu moderného umenia, v ktorom sú skryté veľké myšlienky viacerých umelcov.
Bol to veľmi úspešný, poučný, ale aj oddychový deň, počas ktorého sme sa dozvedeli veľa nových a zaujímavých informácií.
Petr Balabolkin, žiak 9. A