• Extra hodiny – čitateľská gramotnosť

          Na základe medzinárodných výskumov čitateľskej gramotnosti sa na našich školách  dospelo k záverom, že danej problematike nie je venovaný dostatočný priestor, najmä z časových dôvodov. Na hodinách slovenského jazyka a literatúry chýba priestor pre tvorivosť, problémové vyučovanie, vytvorenie a obhajobu vlastného názoru, ponorenia sa do sveta fantázie. Preto prvým dôvodom na rozšírenie extra hodín je vytvoriť priestor, v ktorom dieťa môže objavovať pravdu na vlastnú päsť, zoznamovať sa s knihami a vypestovať v sebe kladný vzťah ku knihám a k čítaniu. Druhým dôvodom, prečo žiaci na našej škole potrebujú priestor na spestrenie slovnej zásoby, získať čas na prácu s textom a objaviť čaro hry so slovami, sú priemerné výsledky našich žiakov  v testovaní piateho či deviateho ročníka, ako aj samotných písomných a slohových prác žiakov.  

           

          Extra hodiny – matematická gramotnosť

          Do vyučovacieho procesu chceme zaviesť matematické a praktické zručnosti, ktoré majú u žiakov vzbudiť záujem o matematiku s cieľom čo najviac využívať nadobudnuté vedomosti v praxi. Zvýšiť matematickú a čitateľskú gramotnosť u žiakov, nakoľko veľká väčšina žiakov po analýze T-5 a T-9 na škole má problém s riešením slovných úloh a zadaní zameraných na čítanie s porozumením. Našim cieľom je rozvíjať slovnú zásobu, logické matematické myslenie a predstavivosť žiakov, aby pochopili text úlohy a zároveň správne analyzovali zadanie. Viesť žiakov k pozornosti pri čítaní a riešení rôzne zadaných úloh (formou textu, tabuliek, grafov alebo diagramov),systematickej práci a k využívaniu správnej matematickej terminológii.

           

          Extra hodiny – prírodovedná gramotnosť

          Cieľom je rozvíjať prírodovednú gramotnosť ako prirodzenú súčasť všeobecného vzdelania mladého človeka využiteľnej pri každodenných činnostiach. Rozvíjať bádateľské zručnosti súvisiace s prírodovednou gramotnosťou. Motivovať žiakov k tomu, že prírodné vedy sú nástrojom pochopenia ako okolitý svet funguje. Viesť žiakov k tomu, aby pochopili prírodné javy, procesy a objekty vo vzájomných súvislostiach a osvojili nové vedomosti na základe žiackeho objavovania, bádania a skúmania. V počiatkoch rozvoja prírodovednej gramotnosti je dôležité u žiakov vypestovať vzťah k prírode s dôrazom na ekológiu a ochranu životného prostredia a environmentálne zmýšľanie.